Project Description

پروژه  باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش

شناسنامه پروژه

کارفرما: شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش
مشاور:شرکت مهندسی ایمن راه
پیمانکار: شرکت مهندسی ملی ساختمان

 عملیات اجرایی  پروژه باند جنوبی فرودگاه بین المللی جزیره کیش به طول 4380 متر و عرض 75 متر با رویه آسفالتی در دی ماه 1398 آغاز گردید و از همان تاریخ با توجه به اینکه  اجرای بخشی از عملیات احداث و تکمیل باند جنوبی در سال های گذشته انجام و متوقف شده بود، تجهیز کارگاه، برداشت فصل مشترک نقشه برداری و انجام آزمایشات مطالعاتی، بررسی و انتخاب معادن جهت تهیه مصالح اساس و مصالح سنگی آسفالتی و آماده سازی کارخانه  تولید آسفالت آغاز گردید؛ لیکن از اواسط اسفند ماه 1398 با شیوع ویروس کرونا عملیات اجرایی در پروژه با رکود مواجه شد و تا اواسط اردیبهشت 1399 این شرایط ادامه پیدا کرد و متعاقباٌ کارگاه بعد از صدور مجوز شروع عملیات با رعایت پروتکل های بهداشتی شروع به فعالیت نمود.

همچنین با توجه به اینکه این پروژه نیاز به حجم عظیمی از مصالح سنگی برای آسفالت و زیر سازی را دارد،  می بایست بیش از 100000 تن مصالح سنگی  از معادن اطراف هرمزگان که آزمایش های فیزیکی و شیمیایی آن توسط آزمایشگاه مکانیک خاک وزارت راه و ترابری و مشاور پروژه مورد تایید قرار گرفته به بندر شهید رجایی حمل و از انجا مجددا بارگیری و به کیش حمل گردد.

 از دیگر مشخصات پروژه استفاده  از قیر  با مشخصات فنی خاص می باشد pg76-10 که به صورت اختصاصی جهت این پروژه در پالایشگاه تولید می گردد. همچنین جهت احداث اورران پروژه از تثبیت بستر با سیمان به وسیله دستگاه WR  استفاده گردید و برای تکمیل زیر ساخت ها 2500 متر مکعب بتن ریزی گردیده است.

 آسفالت این پروژه بالغ بر ۸۰ هزار تن برآورد شده است که در صورت تامین هزار تن آسفالت در روز کمتر از سه ماه آینده، همزمان آسفالت و روشنایی این پروژه به اتمام خواهد رسید که در حال حاضر عملیات اجرایی پروژه در حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق پیش بینی های انجام شده تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

پس از اجرای این پروژه کلاس هوانوردی باند فرودگاه بین اللملی کیش به بالاترین کلاس جهانی 4 f   ارتقا خواهد یافت که قابلیت نشست و برخواست هواپیمای پهن پیکر ایر باس A380 را خواهد داشت و پس از فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی کیش دومین فرودگاه کشور با این استاندارد خواهد بود.

برگشت به لیست پروژه ها