علی عرب مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش از طرح جمع­آوری و انتقال آهوان فرودگاه بین­المللی کیش، براساس دستورالعملهای بین المللی (ICAO) و سازمان هواپیمایی کشوری، در خصوص اجرای بخشنامه انجام فرآیند “مدیریت ریسک ایمنی برخورد پرندگان و حیوانات” خبر داد.

وی گفت: به منظور برقراری حمل ونقل هوایی ایمن در فرودگاه بین المللی کیش و تامین ایمنی پروازها و جلوگیری از برخورد حیات وحش با هواپیما و تأمین سلامت مسافرین، جلوگیری از خسارات و تلفات احتمالی اقدامات لازم در خصوص اجرای مدیریت ریسک ایمنی برخورد با آهوان ایرانی، در فرودگاه بین المللی کیش با” طرح انتقال آهوان از محدوده فرودگاهی به بیرون از محوطه فنس کشی” شده با هدف حفظ این موجودات ارزشمند و جلوگیری از مخاطرات پروازی اجرا شد.

ایشان در ادامه افزود: در این راستا، عملیات جمع­آوری و انتقال آهوان به بیرون از فرودگاه کیش از مرداد سال 97 تا کنون، به روش جَرگه­ای توسط موتورسیکلت­های تریل آفرود ، اجرا  و تعداد 250 رأس آهو از محوطه داخلی فرودگاه بین­المللی کیش جمع­آوری و به بیرون از فرودگاه منتقل شده است. لازم به ذکر است که در تمامی طرح­های اجرا شده، با حضور عوامل محیط زیست حفاظت از آهو و سلامت بودن آن مد نظر بوده است.

علی عرب گفت: این آهوان پیش از نو سازی و ترمیم حصار فرودگاه داخل محدوده شده بودند و پس از بازسازی و تکمیل فنس کشی، امکان ورود آهوان به محدوده فرودگاهی وجود ندارد.

وی با اشاره به برخورد آهو با هواپیما گفت: برخورد حیوانات و پرندگان با هواپیما امری اجتناب ناپذیر است و این طرح در جهت کاهش حوادث و حفظ حیات آهوان ایرانی اجرا می شود.گفتنی است جزیره کیش دارای بیش از 750 راس آهو از گونه موسوم به گازلا است که در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست به عنوان گونه آسیب پذیر قرار دارد و علاوه بر جزیره کیش در مناطق مختلف کشور نیز اقدامات حفاظتی برای این گونه آهوان اجرا می شود.

ایشان در پایان گفت: نگاه توسعه‌ای در شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش برآن است که با ورود تکنولوژی های جدید فرودگاهی در این عرصه بتوانیم زیرساخت های مناسب با تکنولوژی های روز دنیا را به منظور ایمن‌سازی پروازها و برقراری حمل ونقل هوایی ایمن در فرودگاه بین المللی کیش شاهد باشیم.